Past Incumbents

1890 - 1919:   Thomas Dugdale Harland M.A. 

Thomas was born in Salford in December 1845. He attended Clare College and received a degree in 1868. He was ordained as a Curate by the Bishop of Manchester at St. John’s Church, Heaton Mersey. He is recorded as being at the Parish Church of Padiham in July 1880. Thomas was a curate in St. Matthews’s Church in Stretford in May 1881. He married Mary Coulson in 1883 and the local paper noted that both of their sisters were bridesmaids dressed in sage green satin. In February 1885 Thomas became an incumbent in Davyhulme, becoming the first Vicar of St. Mary’s Church Davyhulme, his patron was Robert Henry Norreys.
Following his retirement Thomas lived with Mary at Collingwood, Davyhulme until his death on 1st February 1920, he is buried in Urmston cemetery and his gravestone bears testament to his being the first vicar of St. Mary’s Church.

1919 - 1920:   Revd. Maurice Robert Smith

1920 - 1923:   Revd. Richard Heber Bowen

1923 - 1932:   Revd. Edwin Wolfe B.A.

1932 - 1945:   Revd, Frank Wilkinson Rideal L.TH.
Frank was born in Collyhurst on 18th February 1888, he was baptised at the Albert Memorial Church, Collyhurst on April 1st 1888.He attended St Oswalds School and Durham University where he received an MA in 1918.
He was ordained as a Deacon at Manchester Cathedral in 1914. Frank served as a Chaplain to the forces during WW1.
Frank married Grace Newham in April 1916 At The Holy Trinity Church, Blackley. In 1932 he became the fifth Vicar of St Mary’s Davyhulme.He died on October 11th 1977 and is buried at St Trillo Church, Rhos-on-Sea

1945 - 1952:   Revd. Joseph Lowry M.A.

1952 - 1960:   Revd. A Noble A.L.C.D.

1961 - 1978:   Revd. William Bould T.D.

1978 - 1988:   Revd. J. Malcolm Sinclair

1989 -  1998:   Revd. Stuart J. Winward B.A.

1999 - 2004:   Revd. Canon Norman.W. Dawson B.D., A.K.C

2005 -            Revd. Canon Christopher S. Ford